KLİTORİS ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

KLİTORİS ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Doktor Öğretim Üyesi Ayşe KONAÇ

Klitoris Estetiği

Klitoris, erkekteki penis başının kadındaki anatomik adına denilir. Cinsel ilişki sırasında kanlanması artarak genişler ve erektil hale gelir. Bu yapının üzerini örten deri katlantısının kalınlaşması klitorisin dış görünümünü ve şeklini bozabilir ve cinsel ilişki sırasında uyarılma ve orgazm problemlerine neden olabilir.

Buradaki fazla dokunun cerrahi yolla çıkarılması işlemine klitoris estetiği (klitoralhood onarımı) adı verilmektedir. Klitoralhood onarımı sonucunda, cinsel ilişki esnasında uyarılma ve orgazm problemi yaşayan bayanlar için oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Bu operasyon tıbbi açıdan zorunlu olmamakla beraber kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılır.

Klitoris, kadınlarda dış genital organlarda küçük dudakların birleştiği üst kısımda, idrar çıkış deliğinin (üretra) hemen üstünde yer alır, ters Y harfi şeklinde bir organdır.Klitoris baş ve bir çift gövde kısımlarından oluşur. Baş kısmı 2-4 cm uzunluğundadır, gövde kısmı ise ortalama 7-8 cm uzunluğunda süngerimsi (spongioz) özellik gösterir. Klitorisin dışarıdan görülen kısmına baş kısmı olupglans klitorisadı verilir ve bu nokta cinsel uyarım sırasında kan ile dolarak erektil hale gelen en hassas noktadır. Klitorisin gövde kısmı ise daha derindedir.

Klitoralhood, glans klitorisi örten deri parçasıdır. Bu deri parçası uzun, gevşemiş ve sarkmış, asimetrik ise ve bundan rahatsızlık duyuluyor ise tabii ki cerrahi olarak düzeltilebilir.Klitoralhood ve labiumların genişlemesinin en sık nedeni aileye çekim, doğuştan olduğu halde, puberte döneminde hormonal etkiler, sürekliirritasyon ya da gebelik vs. de buna neden olabilir.

Klitoris üzerindeki bu fazla deri kıvrımı kadının duyarlılığını azaltır. Klitorisin normalden iri olması kişilerde psikolojik etki bırakarak cinsel güvenini zedeler, ayrıca partnerine karşı utanma hissi yaratabilir.

Bu ameliyat klitorisin görünümünü düzeltmekle birlikte cinsel ilişkide kadının duyarlılığını artırarak orgazm olmasını kolaylaştırarak kadının özgüveninin artmasına da yardımcı olur.Bu operasyon yaklaşık 30 dakika kadar sürer.

Klitoralhood onarımı,labioplasti operasyonu birlikte yapılabilir. Eğer küçük dudaklar çok küçültülecek olursa klitoris çok belirgin hale geleceği için labioplasti sırasında klitoralhood onarımı da beraberinde yapılmalıdır.Klitoris estetiği tek başına da yapılabilir.

Klitoralhood küçültme operasyonu tekniği sarkan fazla dokuya göre değişiklik gösterir.En çok üçgen şeklinde parça çıkarma tekniği ve hilal şeklinde parça çıkarma tekniği kullanılır.

Operasyondan sonra epiteli koruyucu kremler ile birlikte doktorunuzun uygun gördüğü antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar tarif edildiği şekilde düzenli olarak kullanılmalıdır. Tuvalette antiseptik solüsyon ile önden arkaya doğru temizlik önerilir. Operasyon bölgesi enfeksiyonun çok kolay oluşabileceği bir yerde bulunduğu için genel olarak hijyen kurallarına çok dikkat etmek ve ameliyat olan bölgeyi özellikle enfeksiyondan korumak, hijyen kurallarına çok dikkat etmek oldukça önemli olup, iyileşmeyi hızlandırır. Her operasyonda olduğu gibi bu işlem sırasında da aşırı kanama, enfeksiyon, sinir hasarı, skar dokusu, renk değişikliği gibi yan etkiler olabilir.

Hastaların büyük bir kısmı aynı gün günlük aktivitelerine dönebilir ve bir gün sonra duş alabilir. İşlemden sonra birkaç gün ameliyat bölgesi şiş ve ödemli olabilir, ancak daha sonra bu durum yavaş yavaş düzelir. Dikişler bir süre sonra kendiliğinden erir. İşlemden sonra altı hafta kadar havuz, deniz, yüzme gibi sporlar ile bisiklete binmek, ata binmek, cinsel ilişkiye girmek yasaktır.

Genital Estetik Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin 
www.vagenestetigi.com

 

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80  – 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak veya whatsapp üzerinden 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen bizi arayın ve randevunuzu alın.