KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ – GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ – GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ

Doktor Öğretim Üyesi Ayşe KONAÇ

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Geçici Kızlık Zarı Dikimi
HİMENOPLASTİ (HİMENORAFİ)

1) Esnek
2) Annüler
3) Septalı
4) Delikli (cribriformis)

Diğer adıyla hymen rekonstruksiyonu (kızlık zarı dikimi) hymenin yeniden oluşturulması için yapılan bir ameliyattır. Hymen Yunanca da ”zar ” ve rafi de ”diki” anlamına gelmektedir.

Kızlık zarı dikimi yaklaşık 15-20 dakikalık bir işlemdir ve genellikle lokal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ile ağrı duyulmaz.

Rahatlıkla muayenehane koşullarında yapılabilir. Eğer istenirse genel anestezi de uygulanabilir.

Muayene ve kızlık zarı dikimi işlemleri diğer muayenelerde olduğu gibi hasta ile doktor arasında kalacak bir işlemdir. Estetik bir operasyon olarak kabul edilir ve kişinin kendi bedeni için böyle bir karar alma hakkına saygı duyulmalıdır.

Ancak bilinmelidir ki yalan üzerine kurulmuş evlilikler daha kolay zarara uğramaya ve bitmeye mahkum olur. Bu nedenle ben her zaman evlenilecek kişiye dürüst olunmasını ve ne kadar zor da olsa gerçeklerin anlatılmasını tavsiye ederim. Eğer her şeye rağmen eş adayınız her şeyi kabullenir ise sizi gerçekten seviyor olduğunun bir göstergesidir.

Yine de dediğim gibi bedeniniz size aittir. Eğer isterseniz estetik ve kızlık zarı dikimi yaptırabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi (Himenoplasti) her şeyden önce gelin adayının moralini düzeltmekle kalmaz bazen çok mutlu olacak evliliklerin temelini atar ve yalnızca bu nedenle de bitmesini engellemiş olur.

Kızlık zarı dikimi bazı ülkelerde yasal olmasına karsın bazı ülkelerde yasal değildir. Genelde biraz daha kapalı toplumlarda bir kızın evlilik öncesi ilişkisi hoş karşılanmaz. Kızlık zarının gerdek gecesi kanaması kızın bakire olduğunun en önemli göstergesi olarak kabul edilir. Bazı bölgelerde bir cinayet nedeni bile olabilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı evlenecek genç kızların kabusu haline gelmektedir.

Tecavüz, evlilik vaadi ile kandırılma, aşık olma, tampon kullanma,düşme sonucu vajinaya sivri bir maddenin girmesi, bazen ata binme, çok zorlayıcı ağır bir spor ve benzeri durumlarda evlilik dışı kızlık zarının bozulması söz konusu olabilmektedir.

Ülkemiz de de bekaret konusu genel olarak önem taşımakta hatta gerdek gecesi ”çarşaf ” konularak bozulan kızlık zarı kanamasının kontrolü yapılmaktadır. Böyle bir durumda gelinin stresi daha da artmaktadır. Hatta o kadar ki esnek kızlık zarına sahip hayatında evlilik öncesi hiçbir birliktelik yaşamamış genç kızlar bile bu konuda sorunlar yaşamaktadır. Çünkü masumiyetleri konusunda inandırıcı olmakta güçlük çekmekte doktor doktor dolaştırılarak kızlık zarlarının akibeti hakkında bilgi edinilmeye çalışılmaktadır.

Bu olay daha en başından yeni evli çift üzerinde yoğun olumsuz bir baskı oluşturmakta ve evliliklerinin üzerinde kara bulutlar dolaşmasına ve çiftler arasında güven eksikliklerine neden olmaktadır.

Böyle bir durumda gelin adayı genç kızlarda herhangi bir birliktelik yaşamamış olsa da evlilik öncesi kızlık zarının nasıl olduğu konusunda bir öğrenme merakı oluşmakta ve çoğunlukla bir doktor kontrolünden geçmektedirler.

Kızlık zarının kanamaması nedeniyle cinayetler işlenebilmekte nice masum genç kız cehalet yüzünden hayatını kaybedebilmektedir.

Maalesef güzel Ülkemizde de bu türden haberleri medyadan ara sıra duymaktayız.

Daha Fazla Detaylı Bilgi ve Kızlık Zarı Dikimi Yorumlarını Okumak İçin 
www.kalicikizlikzari.com

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80  – 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak veya whatsapp üzerinden 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen bizi arayın ve randevunuzu alın.