GEBELİK NEDİR?

Gebelik Nedir?
GEBELİK NEDİR?

Doktor Öğretim Üyesi Ayşe KONAÇ

Gebelik Nedir?

“Gebelik veya hamilelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesiyle başlar. Bu süreçte, kadın organ ve dokularında bir dizi değişiklik meydana gelir. Gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve göğüslerde belirgin değişiklikler yer alır.

Döllenmenin ardından 8. haftanın sonuna kadar geçen döneme embriyotik dönem denir. Bundan sonrası ise fetal dönemdir ve doğuma kadar devam eder. Genç yaşta hamilelik belirtileri, döllenmeden sonraki ilk gün içinde fark edilebilir. Ancak yaş ilerledikçe doğurganlıkta azalma görülebilir.

Hamilelik belirtileri, her bireyde farklı zamanlarda gözlemlenebilir. Ergenlik döneminde hamilelik belirtileri genellikle döllenmeden sonraki ilk 12 saat içinde ortaya çıkar. 16 yaşından küçük bireylerde, döllenmeden sonra embriyonun vücuttan atılmaması ciddi fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, gebelik durumlarına karşı bilinçli olmak önemlidir.

Halk arasında yanlış bilinen bazı inanışlar, gebelik ve adet dönemleriyle ilgili, kişilerde ciddi ruhsal sorunlara neden olabilir. Bu yüzden doğru bilgiye sahip olmak ve gerektiğinde uzman desteği almak önemlidir.

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.
Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak veya WhatsApp üzerinden 
detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hemen bizi arayın ve randevunuzu alın.

VAJİNA DARALTMA İŞLEMİ

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik tamamen düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma, ıkınma vs.

DOĞUM DİKİŞ İZLERİ

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve vajinanın düzensiz bir şekilde yırtılmasını önlemek amacı ile genellikle ”epizyotomi” denilen özel bir kesi yapılır.

GEBELİK BELİRTİLERİ

En önemli bulgu kadındaki adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi, kadının gebe olduğu anlamına gelmez. Kadının yaşamındaki değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik...

DOĞUM NEDİR?

Doğum türe özgü normal gebelik süresi sonunda yavrunun dünyaya geliş sürecidir. İnsanlarda doğum zamanı, fetusun anne karnından çıktığı an olarak tanımlanır.